Krakowski Festiwal Górski 2024 – najważniejsze informacje


Krakowski Festiwal Górski 2024 – najważniejsze informacje

KFG 2024 w skrócie:

• kiedy: 7-8 grudnia 2024,
• gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17,
• goście, m.in.: Reinhold Messner, John Porter, Mathiew Maynadier, Charles Dubouloz, Aleksandra Mirosław, Justyna Kowalczyk, Piotr Krzyżowski, Bartek Ziemski, Oswald Rodrigo Pereira, Jasiek Gurba, Paweł Zieliński, Dorota Rasińska-Samoćko, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,
• 100-lecie wyprawy na Mount Everest (zaginięcia) Mallory'ego i Irvina,
• Międzynarodowy Konkurs Filmowy – ok. 40 filmów, ponad 25-godzin projekcji,
• warsztaty wspinaczkowe i z bezpieczeństwa w górach,
• kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej,
• karnety na KFG są już dostępne: https://kfg.pl/22-kfg/bilety/

Goście zagraniczni

Reinhold Messner to człowiek, którego ludziom gór z pewnością przedstawiać nie trzeba. Pewnie nie jedna/ nie jeden z nas zaczynała/ zaczynał przygodę ze wspinaniem po przeczytaniu którejś z książek Messnera. Był wybitnym wspinaczem i alpinistą swoich czasów, wielokrotnie przesuwającym granice możliwości – w skale, w lodzie i w śniegu – pierwszym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, prekursorem stylu alpejskiego i wejść na ośmiotysięczniki bez butli z tlenem (jako pierwszy zdobył w ten sposób Everest). Jako pierwszy udowodnił też, że skala wspinaczkowa, nie jest zamknięta od góry – wprowadził VII stopień trudności. Ciekawe, ciekawe, jak to będzie na żywo!
kfg 2024 reinhold messner cr ronny kiaulehn kfg 2024 reinhold messner dolomiten cinque torri 1981 
kfg 2024 reinhold messner juval

Na scenie Krakowskiego Festiwalu Górskiego wystąpi również John Porter, wybitny alpinista i pisarz, między innymi autor książki Przeżyć dzień jak tygrys, portretu jego przyjaciela Alexa MacIntyre’a, jednego z orędowników stylu alpejskiego w górach wysokich. John Porter podczas swoich licznych ekspedycji wspinał się również między innymi z Wojtkiem Kurtyką i Chrisem Boningtonem. Na KFG Porter opowie o wyprawie pod kierownictwem Andrzeja Zawady w góry Afganistanu w 1977 roku, nielegalnej przeprawie przez azjatyckie republiki ZSRR i ekstremalnie trudnej i niebezpiecznej wspinaczce 2200-metrową północno-wschodnią ścianą Kohe Bandaka (pierwsze wejście: Wojciech Kurtyka, John Porter i Alex Mac Intyre).

Charles Dubouloz to alpinista młodszego pokolenia, który aktualnie wyznacza trendy w górach najwyższych. Wiosną tego roku, wspólnie z Symonem Welfringerem, wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na Hungchi (7029 m) w Himalajach Nepalu. W efekcie trzydniowej wspinaczki powstała licząca 1700 metrów Le Cavalier Sans Tête. Podczas festiwalu zobaczymy również film z tej wyprawy i porozmawiamy o niej z naszym gościem.

Z kolei Mathieu Mayndier wystąpi na deskach KFG przy okazji projekcji filmowej relacji z doskonałego przejścia południowej ściany Meru South (6660 m). Zespół w składzie Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl wytyczył wtedy nową i ambitną drogę Goldfish (M6+ A1).


Goście polscy

Reprezentantów polskiego środowiska wspinaczkowego, jak zawsze na KFG, bez liku. I to z jakże różnych stron i dziedzin wspinania!

Nasza złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław opowie o sporcie kobiet i drodze do mistrzostwa, a towarzyszyć na scenie będzie jej nie kto inny, jak mistrzyni w innej dziedzinie, Justyna Kowalczyk! Aleksandra Taistra zaprezentuje film z przejścia drogi Genius (8b, 300 m) na Monte Ginirrcu na Sardynii. Z kolei Dorota Rasińska-Samoćko wystąpi przed publicznością Krakowskiego Festiwalu Górskiego, jako pierwsza polska zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum.

Rozmaicie prezentuje się również męska strona listy gości KFG. Piotr Krzyżowski opowie o swoich wybitnych wyczynach w minionym sezonie – samodzielnym wejściu na Lhotse i Everest bez korzystania z butli z tlenem. Piotr jest dopiero drugim Polakiem, który zdobył najwyższą górę Ziemi bez wspomagania tlenem! Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira opowiedzą o kolejnej części swojego projektu Mad Ski, w ramach którego w tym sezonie zdobyli Makalu i Kanczendzongę (Bartek zjeżdżał na nartach). Jasiek Gurba, Patryk Kunc i Maciek Książczyk zrelacjonują swoje klasyczne przejście słynnej Eternal Flame (około 7c+, 24 wyciągi, 650 m). Filip Babicz pokonał w tym roku cztery wymagające granie Matterhornu w rekordowym czasie niespełna 8 godzin – i o tym opowie na festiwalowej scenie. Z kolei Paweł Zieliński zda relację ze wspinaczkowej eksploracją Lofotów.


Filmy

Tradycyjnie na KFG nie zabraknie dobrego górskiego kina. W konkursie zwycięzców wyłoni szacowne, międzynarodowe jury, ale i widzowie będą mieli okazję dać wyraz swoim emocjom, przyznając nagrodę publiczności. W ramach konkursów zobaczymy ok. 40 filmów (ponad 25 godzin projekcji), na wielkim ekranie i z profesjonalnie tłumaczonymi napisami. Pełną listę filmów (również polskich) udostępnimy w najbliższych tygodniach.


100-lecie wyprawy na Mount Everest

Z okazji 100-lecia wyprawy na Mount Everest, podczas której zaginęli dwaj wybitni Brytyjczycy, 37-letni George Mallory i 22-letni Andrew Irivine, przygotowaliśmy kilka wydarzeń specjalnych.

Leszek Cichy i Piotr Korczak poprowadzą prelekcję na temat tej legendarnej wspinaczki i przedstawią możliwe scenariusze jej ostatniej fazy. Bowiem pytanie „czy weszli?” od 100 lat wisi w powietrzu…

A czy kiedyś było lepiej? O zmianach, komercji i współczesnym himalaizmie porozmawiają między innymi Piotr Krzyżowski, Krzysztof Wielicki i Mateusz Waligóra. Dyskusję poprowadzi Bartek Dobroch.


Warsztaty

Bardzo ważnym wątkiem i misją Krakowskiego Festiwalu Górskiego jest szerzenie wiedzy i dobrych praktyk w górach. Dlatego podczas zbliżającej się edycji, każdy z uczestników KFG będzie miał okazję wziąć udział w wybranych warsztatach: od technik wspinaczkowych, przez operacje linowe, po bezpieczeństwo w górach śnieżnych (również na nartach).

Wydarzenia towarzyszące

Jak co roku na uczestników festiwalu czeka moc wrażeń i atrakcji dodatkowych, takich jak kiermasz sprzętu, wystawy, spotkania z literaturą górską, zawody wspinaczkowe i imprezy. Do KFG jeszcze chwila, ale już teraz obserwujcie profil wydarzenia na Facebooku, gdzie regularnie będą pojawiały się nowe informacje. Karnety są już w sprzedaży!

https://kfg.pl/22-kfg/bilety/
najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.