Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna ul. Rynek 31 33-370 Muszyna tel. 18 471 40 09 fax 18 477 79 21 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.muszyna.pl www.szczawnik.muszyna.pl Centrum Informacji Turystycznej ul. Krzywa 1 33-370 Muszyna tel. 18 534 91 61 tel./fax 18 521 12 03 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
WYCIĄGI NARCIARSKIE | TRASY ZJAZDOWE |
1 4 |
długość 3,8 km
|
Informacje
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna to malowniczy, górski zakątek Małopolski, w którym ponad 700 lat historii przeplata się z naturalnym bogactwem tych niezwykłych terenów, zasobnych w lasy i wody mineralne. Niegdyś biskupie „Państwo Muszyńskie” stojące na straży granic, dzisiaj spokojne uzdrowisko i brama łącząca Polskę z krajami południowej Europy – dzięki dogodnej infrastrukturze do sąsiedniej Słowacji można udać się pieszo, rowerem, samochodem lub pociągiem.
Do Muszyny warto przyjechać po zdrowie i wypoczynek. Dobrze wyposażone sanatoria oferują pełną gamę zabiegów z dziedziny balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii i aerozoterapii, leczą schorzenia układu oddechowego, moczowego, przewodu pokarmowego i narządów ruchu. W pijalniach wód mineralnych, czynnych w okresie zimowym, można całkowicie za darmo delektować się szczawami wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowymi.
O bogatej historii Muszyny świadczą liczne zabytki. Ruiny XIV-wiecznego zamku na górze Baszta, na którą można wyjść biegnącymi zakosami alejkami. U podnóża Baszty, w rozwidleniu Popradu i Muszynki, podzamkowy zespół dworski obejmujący: dwór starostów (XVIII/XIX w.) oraz kordegardę (XVIII/XIX w.). Skrywający tajemnice przeszłości zrekonstruowany budynek dawnego zajazdu mieszczący zbiory muzealne. W rynku wysokie, młodopolskie kamienice są świadectwem zamożności dawnych mieszkańców miasteczka, a kapliczki z figurami świętych Jana Nepomucena i Floriana chronią przed powodzią i pożarem. U wylotu zabytkowej ul. Kościelnej (domy z półkolistymi bramami wjazdowymi) dostępu do miasta strzeże zbudowany w latach 1676-1728 kościół pw. św. Józefa z barokowo-klasycystycznym wnętrzem i figurą Pięknej Madonny z ok. 1470 r., która przywędrowała tutaj z Wawelu.
Wsie „Klucza Muszyńskiego” zamieszkiwali ruscy górale zwani Łemkami, wyznawcy obrządku greckokatolickiego. Stąd w 10 sołectwach gminy (Andrzejówka, Dubne, Jastrzębik, Leluchów, Milik, Szczawnik, Powroźnik, Wojkowa, Złockie, Żegiestów) znajdziemy zabytkowe cerkwie. Najstarsza tego typu budowla w południowej Polsce, która pochodzi z 1604 r. znajduje się w Powroźniku.
Muszyna to doskonałe miejsce wypadowe na szlaki Beskidu Sądeckiego i na Słowację.
Ciekawe wydarzenia
- grudzień „Widowisko Mikołajkowe”, mała sala koncertowa w Muszynie, ul. Rynek 19; Sylwester na Rynku w Muszynie,
- grudzień, styczeń, luty, marzec, - mecze piłki siatkowej kobiet PlusLigi Kobiet oraz Liga Mistrzyń z udziałem „Bank BPS - Muszynianka - Fakro” Muszyna, rozgrywane w nowoczesnej hali sportowej w Muszynie, ul. Rynek 13,
- styczeń - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Rynek w Muszynie,
- 14 lutego „Walentynkowy wieczór z piosenką”, mała sala koncertowa w Muszynie, ul. Rynek 19.
Noclegi
Baza noclegowa to ponad 4000 miejsc; w kwaterach prywatnych i agroturystycznych, w domach wczasowych, sanatoriach i pensjonatach oraz w hotelach trzy i czterogwiazdkowych.
Dojazd
Nowy Sącz 46 km, Kraków 150 km, Tarnów 120 km, Krynica 10 km.
Trasy dojazdowe: Kraków – Nowy Sącz – Krynica – Muszyna, Tarnów – Nowy Sącz – Krynica – Muszyna, Nowy Sącz – Rytro – Piwniczna – Muszyna, Nowy Sącz – Łabowa – Krynica – Muszyna.
Pociągiem bezpośrednio z Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Gdyni i Nowego Sącza.
Autobusem bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, Lublina i Nowego Sącza.
GOPR – Krynica Zdrój
tel. (18) 471 29 33, kom. 601 100 300