Urząd Gminy ul. Bulwarowa 9 34-400 Nowy Targ tel. 18 266 36 34 18 266 40 11 fax 18 266 21 52 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.ugnowytarg.pl GOPR, tel. 18 266 59 80 |
WYCIĄGI NARCIARSKIE | TRASY ZJAZDOWE |
3 | 1,5 km |
Informacje
Gmina Nowy Targ to rejon o niezwykle zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. W jej północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz (1311 m n.p.m.), południową część gminy zajmują równiny Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, a przy południowej i południowo-wschodniej granicy spotykamy wapienne skalice pienińskiego pasa Skałek. Na stromych stokach istnieją dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego oraz turystyki rowerowej.
Piękna przyroda, zabytki, kultura regionalna są największym bogactwem gminy. Zachwycają Gorce, wapienne skałki Pienin, zabytkowe drewniane kościoły w stylu podhalańskim, murowane kościoły na Spiszu, budownictwo podhalańskie, drewniany dworek szlachecki rodziny Tetmajerów z XVIII w. i izba pamięci ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej oraz pierwotne struktury osadnicze wsi spiskich. W Gorcach gęsta sieć szlaków turystycznych prowadzi grzbietami górskimi wśród lasów, polan i hal górskich. W Dębnie,14 km na wschód od Nowego Targu, jest kościół w stylu podhalańskim z unikatową polichromią na drewnie z końca XV w., zabytek klasy O! W sąsiednich wsiach: Harklowej i Łopusznej znajdują się podobne zabytkowe kościoły drewniane z XV i XVI w. We wsiach spiskich: Krempachach i Nowej Białej znajdziemy interesujące kościoły murowane z XVI i XVIII w. z bogatym, rokokowym wystrojem wnętrza. W Ludźmierzu od 600 lat istnieje najważniejsze na Podhalu Sanktuarium Maryjne. Na wschód od tatrzańskiej rzeki Białki rozciąga się malownicze pogórze ze skałek wapiennych z malowniczym przełomem Białki.
Noclegi:
Na terenie gminy jest wiele ośrodków wypoczynkowych, domów wczasowych oraz gospodarstw agroturystycznych, w których można znaleźć wygodny nocleg.
Dojazd
Dogodny dojazd autobusem lub busem.