Małopolskie


Gmina Andrychów niemal w całości leży w największej kotlinie Beskidu Małego, wyżłobionej przez potoki Rzyczanki i Targaniczanki, które łączą się na terenie miasta w rzekę Wieprzówkę – lewy dopływ Skawy. Niewielka, północna część gminy leży na terenie Pogórza Śląskiego.

Firma „Arena Narciarska Jaworki – Homole” kontynuuje działalność firmy „Wyciąg Narciarski R. Barnaś, L. Malinowski s.c.” działającej w Jaworkach na stoku „Bukowinki” od 1985 roku. Po zmianie składu osobowego firma przyjęła nowa nazwę „Arena Narciarska Jaworki – Homole” i rozpoczęła modernizacje istniejącej stacji narciarskiej doprowadzając do budowy kolei linowej i nowego wyciągu orczykowego, modernizacji wyciągu dla dzieci a także budowy nowej instalacji zaśnieżającej i nowej instalacji sztucznego oświetlenia trasy zjazdowej.

Gmina Biały Dunajec obejmuje pięć miejscowości: Biały Dunajec, Gliczarów Dolny i Górny, Sierockie oraz Leszczyny. Biały Dunajec i okolice stanowią znakomitą bazę wypadową dla turystów i narciarzy; z drugiej zaś strony są świetnym miejscem dla ludzi spragnionych prawdziwej kultury ludowej, a przede wszystkim ciszy, spokoju i czystego górskiego powietrza.

Gmina Bochnia położona jest na granicy dwóch krain geograficznych - Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Wielickiego. W skład gminy wchodzą 31 miejscowości, a jej obszar rozciąga się na przestrzeni ok. 50 km wzdłuż rzeki Raby, Stradomki i ich dopływów. Prawie w połowie gminę przecina międzynarodowa droga E-4 -Drezno - Kraków - Lwów, linia kolejowa, a w niedalekiej przyszłości autostrada A-4.

Ciężkowice malowniczo usytuowane na Pogórzu Ciężkowickim, na skalistym wzniesieniu góry Skały ( 367 m n.p.m.), stanowią jedną z najciekawszych turystycznie gmin powiatu tarnowskiego. Są wspaniałą miejscowością wypoczynkową, w szczególności nad rzeką Białą, a także miejscem do turystycznych wypadów. Zimą można jeździć tu na nartach oraz brać udział w organizowanych dla grup turystycznych kuligach.

Czarny Groń w Rzykach to ośrodek wypoczynkowo-sportowy położony obok Andrychowa. Na jego terenie znajdują się: Hotel&SPA, Rycerska Oberża, stacja narciarska i mnóstwo atrakcji dodatkowych.

Gmina Czorsztyn znajduje się w południowej części województwa małopolskiego na granicy Gorców, Pienin i Spisza. W siedmiu miejscowościach: Czorsztyn, Huba, Kluszkowce, Maniowy, Mizerna, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne, rozciągniętych wzdłuż doliny Dunajca, żyje około siedmiu tysięcy mieszkańców.

Firma Czorsztyn-ski powstała w 1999 roku i od tego czasu ciągle się rozwija i wzbogaca swoje atrakcje turystyczne i rekreacyjne. Dzięki w spaniałej lokalizacji powstał wspaniały kompleks funkcjonujący zarówno w zimie jak i w lecie.

Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla” położona jest w Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Wyciągi zlokalizowane są na zboczach otaczających Wierchomlę Małą, nad którą wznosi się szczyt Pusta Wielka (1062 m. n.p.m.).

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych Białką, rzeką rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Ich odrębność, odmienna historia i kultura, a jednocześnie wzajemne przenikanie się tworzą specyficzny klimat „pogranicza”, dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności.

Gmina Gromnik podzielona jest administracyjnie na siedem solectw: Brzozowa, Chojnik, Golanka, Gromnik, Polichty, Rzepiennik Marciszewski i Siemiechów. Obszar gminy jest atrakcyjny krajobrazowo, charakteryzuje sie urozmaicona rzezba terenu. Charakterystyczne sa pasma wzgórz z dolinami potoków, rozlogami pól i lak oraz lasami. W krajobrazie wyróznia sie dolina rzeki Bialej.

Grybów leży nad rzeką Białą, pośród malowniczych Gór Grybowskich, u podnóża Beskidu Sądeckiego. Gmina położona jest w dorzeczu rzeki Biała Tarnowska. Wokół rozciąga się masyw Beskidu Niskiego. Odwiedzając ziemię grybowską można być pewnym, że znajdzie się tutaj wiele atrakcyjnych miejsc i znakomite warunki do wypoczynku.

Gmina Jabłonka wchodzi w skład powiatu nowotarskiego. Obejmuje centralną część regionu Górnej Orawy, krainy położonej w głębokiej kotlinie pomiędzy Gorcami a Babią Górą. Tą zachodnią część Kotliny Nowotarsko-Orawskiej otaczają, ośnieżone przez około 8 miesięcy w roku, Tatry od południa, Babia Góra od północy i Jezioro Orawskie od zachodu.

Kamienica to stara wieś w północno-wschodnich Gorcach. Otaczają ją rozczłonkowane grzbiety górskie o dość stromych zboczach, pokryte lasami bukowymi i świerkowymi. Wypływająca ze szczytów Turbacza Kamienica przypomina w swym górnym biegu rwący wysokogórski potok, zadziwiający przejrzystością wód. Rzeka tworzy tu jedną z najbardziej dzikich i urokliwych dolin Gorców.

Gmina Kościelisko – brama do Tatr Zachodnich, podnóże Pasma Gubałowskiego – to jeden z najpiękniejszych podgórskich obszarów w Polsce. Gmina istniejąca już od 1867 r., zmieniała swoje administracyjne granice, łącząc się bądź to z Chochołowem, bądź z Gminą Tatrzańską, reaktywowana w 1994 r. z trzema wsiami: Kościelisko, Witów i Dzianisz, w tym składzie trwa do dziś.

Stacja narciarska WITÓW-SKI znajduje się 15 km na zachód od Zakopanego. Jest właściwym miejscem, żeby oddać się zimowemu szaleństwu w pięknej scenerii Tatr Zachodnich.

Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w malowniczej kotlinie górskiej, na wysokości około 420–500 m n.p.m., pomiędzy trzema pasmami górskimi: Pieninami, Gorcami i Beskidem Sądeckim. Dzięki temu jest to doskonały punkt wypadowy w góry. Tereny te zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski.

Gminę Krynica-Zdrój tworzą wsie-sołectwa: Berest, Czyrna, Mochnaczka Niżna, Mochnaczka Wyżna, Muszynka, Piorunka, Polany, Tylicz. Krynica-Zdrój leży w południowo-wschodniej części Beskidu Sądeckiego (Beskid Krynicki, Karpaty Zachodnie) na granicy z Beskidem Niskim, na wysokości 560–620 m n.p.m., w malowniczych dolinach potoków Kryniczanki, Palenicy, Czarnego Potoku i Słotwińskiego.

Gmina Laskowa położona w północno-wschodniej części powiatu limanowskiego, w obrębie Karpat Fliszowych na terenie Beskidu Wyspowego. Większą część obszaru gminy zajmuje biegnąca z zachodu na wschód dolina rzeki Łososiny, ograniczona dwoma grzbietami Jaworza i Sakisza, a od północy grzbietami Kamionnej i Kobyły z przełęczą Widoma (Rozdziele). Wszystkie wierzchołki wzniesień są zaokrąglone, co sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej, nawet przez mało zaawansowanych turystów.

Stacja Narciarska LASKOWA-KAMIONNA to ośrodek narciarski położony w pobliżu Laskowej w Beskidzie Wyspowym na wschodnim zboczu góry Kamionnej (801 m n.p.m).

Gmina Limanowa położona jest w paśmie Beskidu Wyspowego o urozmaiconej rzeźbie terenu i doskonałych warunkach klimatycznych. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, od wschodu z rzeką Dunajec i Jeziorem Czchowskim, od północy z Pogórzem Wielicko-Wiśnickim, a od zachodu z Beskidem Średnim. Limanowa, nazywana stolicą Beskidu Wyspowego, leży w dolinie Sowinki, u podnóża Łysej Góry.

Stacja narciarska Limanowa-Ski położona jest w pięknej kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym na północnych zboczach Łysej Góry, ok. 5km od centrum Limanowej.

Gmina Łabowa jest położona na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, po obu stronach rzeki Kamienicy. Tereny te mają górzysty charakter i należą do najbardziej zalesionych w kraju, co sprawia, że panuje tu wyjątkowy mikroklimat. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu od grudnia do marca.

Please publish modules in offcanvas position.