12h SLALOM MARATON ZAKOPANE – mamy rekord!


 12h SLALOM MARATON ZAKOPANE – mamy rekord!

 

Było warto! Zeszłoroczny rekord został jednak pobity. W trudnych warunkach śniegowych i pogodowych nowy, rekordowy wynik osiągnął TEAM ZAKOPANE, kierowany przez kapitana drużyny: Małgorzatę Tlałkę – Długosz. Udało się wywalczyć 602 km!!

Celem ideowym 12h SLALOMU MARATONU ZAKOPANE, podobnie jak w pierwszym Maratonie, było pozyskanie dodatkowych funduszy dla Fundacji Handicap-Zakopane, które pozwolą na organizację całorocznych treningów sportowych dla osób niepełnosprawnych. Podczas imprezy przeprowadzono zbiórkę pod szyldem "NARCIARZE - DZIECIOM" na rzecz najmłodszych sportowców związanych z Fundacją Handicap-Zakopane.

Dodatkowym celem wszystkich edycji slalomu jest narciarska promocja miasta, promocja narciarstwa alpejskiego w całym kraju i integracja środowisk narciarskich. W związku z tym, w zwodach brali udział narciarze na monoski. Narty w typie monoski to specjalistyczny sprzęt przeznaczony dla osób uprawiających narciarstwo alpejskie, na co dzień poruszających się na wózku.

Bijący rekordy zespół kierowany był przez założycielkę fundacji, Małgorzatę Tlałkę – Długosz - narciarkę alpejska i trenerka, w latach osiemdziesiątych zaliczana do światowej czołówki narciarstwa alpejskiego. Ponadto dziewięciokrotna mistrzyni Polski i dwukrotna mistrzyni Francji.

handicap-12hmaraton-pmu-5441

Wśród startujących można było zauważyć wiele nazwisk historycznie związanych z narciarstwem alpejskim i slalomem, m. in. Agnieszkę Gąsienicę-Daniel-Gładczan, jedną z najbardziej utytułowanych polskich alpejek w ostatnich latach. Na stoku pojawił się też Robert Zubek (wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w narciarstwie alpejskim i Trener Kadry Narodowej Polski w narciarstwie alpejskim, w tym Trener Kadry Olimpijskiej Turyn 2006) i Marcin Horecki, były reprezentant Polski w narciarstwie alpejskim, obecnie gwiazda pokera, trzykrotny finalista EPT, związany z Poker Stars.

Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane została powołana 30 lipca 2014 r, jednak działalność związana z jej duchem i założeniami rozpoczęła się wiele miesięcy wcześniej.

Inicjatorką i pomysłodawczynią Fundacji jest Małgorzata Tlałka-Długosz, reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim, medalistka Pucharów Świata. Pomysł treningów integracyjnych szybko przerodził się w projekt aktywizacji sportowej i integracji osób z czasową lub stałą niepełnosprawnością, po chorobach, wypadkach i kontuzjach. Fundacja skupia też wolontariuszy i sparing-partnerów, niezależnie od ich umiejętności narciarskich i poziomu sportowego.

Pierwsze treningi integracyjne, prowadzone przez cenionych narciarzy z Zakopanego, Mistrzów i Reprezentantów Polski z lat 80 i 90: Martę Piętoń-Zborowską, Szymona Kraciuka i Małgorzatę Tlałkę-Długosz rozpoczęły się 1 czerwca 2014.

Od 1 września 2014 Fundacja, ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Zakopane, realizuje swój autorski program „Sport dla niepełnosprawnych w gminie Zakopane”, polegający na organizacji i prowadzeniu całorocznych treningów sportowych dla osób o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

Od tego czasu, treningi w ramach programu odbywają się nieprzerwanie, przez cały tydzień na terenie obiektów sportowych Zakopanego: w zimie na stokach narciarskich i na trasach biegowych i przez cały rok na boiskach, salach gimnastycznych, kortach i stadionach.

Wolontariusz i przyjaciele Handicap-Zakopane chętnie uczestniczą w działania charytatywnych związanych z narciarstwem alpejskim i Zakopanem. W lipcu 2015 roku 15-osobowa grupa Przyjaciół Fundacji HANDICAP Zakopane przebiegła charytatywnie 1 Maraton Podhalański.

Pierwszy 12 H SLALOM MARATON ZAKOPANE - zupełnie nowa forma zawodów - został zorganizowany przez Fundację Handicap Zakopane w marcu 2015. Celem Maratonu było ustanowienie Rekordu Polski w drużynowej jeździe po slalomie przez 12 godzin, non stop. Cel szczęśliwie został zrealizowany: zawodnicy ustanowili rekord na poziomie 558 km. Sponsor główny, firma TAURON za każdy z tych kilometrów wpłaciła 100 zł na konto Fundacji. Fundusze te zostały przeznaczone na organizację treningów wpisanych w codzienną działalność Handicap-Zakopane. 

Zawody 12h Slalom Maraton Zakopane mają charakter cykliczny, a tegoroczna edycja jest drugą, jaką udało się zorganizować. W następnych latach Fundacja chce umożliwić start w zawodach i próby pobicia ustanowionego rekordu spontanicznie tworzącym się zespołom. Organizatorzy liczą na udział profesjonalnych sportowców, ale również na zorganizowane grupy firmowe bądź branżowe.

Ze względu na fakt, że 12h Slalom Maraton to zupełnie nowa, unikatowa na skalę światową, forma rywalizacji Fundacja planuje też zgłoszenie ustanowionego rekordu do Księgi Rekordów Guinessa. 

Zdjęcia: www.zakopane.eu

najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.