ROHACE SPALENA, CHOPOK, VIELKA OSCADNICA, VALCANSKA DOLINA -GDZIE NA NARTY! NA SŁOWACJĘ!


AHOJ!!

 


Jeśli wybieracie się na narty, polecam Słowację!! Blisko i jakże różnorodnie!! A przekonacie się po tym wpisie. Kilka dni temu odwiedziłam Kraj Żyliński i realizowałam kolejny słowacki odcinek Monix w Podróży w Kraju Żylińskim, gdzie pokaże m.in. cztery super ośrodki narciarskie z tego terenu. A dosłownie byłam kilka dni temu… Dobrze przygotowane trasy zjazdowe, trasy do biegów narciarskich, snowparki dla miłośników snowboardu, szkoły i szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego – to wszystko czeka na Was – gości słowackich ośrodków narciarskich.

To był mój come back na nartach, po 7 latach postanowiłam, że czas wrócić na stok. A że Słowacja i blisko i przyjazna memu sercu, to pojechałam do Ośrodka narciarskiego ROHACE SPALENA, który od pierwszego wejrzenia przygotowany był perfekcyjnie i zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Rozpoczęłam naukę z trenerem Milanem, który poradził sobie ze mną i dnia następnego było tylko lepiej.

Ośrodek narciarski Roháče Spálená w Zubercu, znajdującej się w regionie wysokogórskim Tatr Zachodnich w regionie Orawa. Zaletą ośrodka są piękne góry, ciche i czyste środowisko, dobre warunki klimatyczne i szybko rozpoczynający się sezon narciarski. Wysokość nad poziomem morza i idealne położenie tras na ogół zapewniają doskonałe warunki śniegowe od końca listopada aż do kwietnia.
Dla rodzin z dziećmi przeznaczono dwa wyciągi i szkółkę dziecięcą.
Tuż przy nartostradach znajdują się bufety i restauracja samoobsługowa. W ośrodku do dyspozycji pozostaje serwis i wypożyczalnia nart oraz snowboardów, szkółka narciarska i snowboardowa oraz przechowalnia sprzętu.
Bezpłatny parking znajduje się bezpośrednio w ośrodku. Kursuje również bezpłatny skibus z miejscowości Habówka i Zuberzec. Całkowita przepustowość ośrodka to 6800 os/godz. Przyjeżdża tu bardzo dużo Polaków, bo cenią sobie odległość, dobre warunki i smaczna kuchnię – powiedział Patrik Matiscik – Zarządzający Osrodkiem Narciarskim Rohace spalena w Zubercu.

www.rohacespalena.sk

Jasná Chopok – największy ośrodek narciarski ośrodek narciarski na Słowacji położony w kraju żylińskim, około 16 km na południe od Liptowskiego Mikułasza. Leży w Dolinie Demianowskiej, u podnóży Chopoka (2024 m) w Niżnych Tatrach. Cały ośrodek narciarski i jego okolice wraz z Demianowską Jaskinią Wolnościi Demianowską Jaskinią Lodową należy do Parku Narodowego Niżne Tatry (NAPANT).

W Ośrodku Jasna NIskie Tatry rozpędziłam się juz na nartach z trenerką Wandą , do której na pewno wrócę jak tylko przyjadę w te strony ponownie. W ponad godzinę nauczyłam się …. zjeżdżać:)

Ośrodek oferuje 4 trasy trudne, 14 średnio trudne i 13 łatwych. Trasy te obsługiwane są przez 28 wyciągów. Ponadto znajdują się tu trasy narciarstwa biegowego, snowpark oraz spa. W skład ośrodka wchodzą 2 części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) z terenami: Otupné (1142 m), Záhradky(1025 m), i Luková (1670 m) oraz ośrodek Chopok południe (Chopok juh) z terenami: Kosodrevina (1489 m) i Srdiečko (1216 m). Sprawną komunikację między północą a południem zapewnia nowoczesna kolejka Funitel z 24-osobowymi wagonikami oraz kolej gondolowa z 15-osobowymi wagonikami, uruchomione w 2013 roku.

Ośrodek Jasná – Chopok

 • kolejka Funitel z 24 – osobowymi wagonikami
 • kolejka gondolowa z 15 – osobowymi wagonikami
 • kolejka naziemna Twinliner
 • gondolowa kolejka linowa 8-osobowa – 1
 • kolejka krzesełkowa 6-osobowa – 4
 • kolejka krzesełkowa 4-osobowa – 4
 • kolejka krzesełkowa 2-osobowa – 1
 • wyciągi orczykowe – 16
 • przepustowość ponad 32 000 os./godz.

Trasy zjazdowe

 • długość 45 km, trudne, średnio trudne, łatwe
 • część tras sztucznie naśnieżanych (27 km) oraz oświetlonych

Na samym szczycie Chopoka, na który wjeżdżałam dwoma kolejkami, jest restauracja Rotunda z doskonałą kuchnią. Ale o jedzeniu słowackim w Kraju Żylińskim już w następnym wpisie.. pocieknie Wam ślinka:)

tmr.sk

SnowlandValčianska dolina leży w pasmie górskim Mała Fatra. Utrzymywane i sztucznie naśnieżane stoki narciarskie są położone na wysokości 510 do 830 m n.p.m., o stopniu trudności od trudnych aż po łatwe. Korzystnie usytuowany stok zapewnia dobre warunki do jazdy na nartach od grudnia aż do marca. Zadowoleni będą również miłośnicy narciarstwa biegowego, przy sprzyjających warunkach śniegowych na ponad 10 kilometrach tras biegowych w okolicy ośrodka. Elektryczne oświetlenie części tras pozwala na korzystanie z uroków resortu po zachodzie słońca. Mamy tu szkołę narciarską i snowboadringu, wypożyczalnie, serwis, sklep i przechowalnie sprzętu sportowego, wypożyczalnie łyżew bo jest lodowisko, sauna, oświetlone lodowisko, darmowy skibus (Žylina, Vrutki, Martin).

Również polecam restaurację z pysznymi daniami i na zachętę do czytania kolejnego wpisu wrzucam fotę przekąski : świeży chleb, pasta bryndzową z papryką (OMG) i prosecco <3


www.snowland.sk/

 

Mój czwarty ośrodek narciarski na Słowacji w Kraju Żyińskim to Snowparadise Veľká Rača Oščadnica znajdujący się w Kysucach. Gdzie też szusowałam i nie tylko na nartach ale na 3nartach, sankach a na szczyt wjechaliśmy ratrakiem i patrzcie lie śniegu nasypało:)

Jeździłam nocą i trasa ta jest najdłuższa na Słowacji.

Międzynarodowy ośrodek narciarski Snowparadise Veľká Rača Oščadnica znajduje się w Kysucach, w pogórzu Kysucké Beskydy. Położenie ośrodka jest bardzo interesujące, ponieważ znajduje się w pobliżu granicy z Czechami i Polską. Dojazd do ośrodka nie stwarza problemów i w czasie zimy jest odpowiednio utrzymywany.Największą zaletą ośrodka jest jego położenie i układ w trzech różnych, wzajemnie połączonych pod względem narciarskim lokalizacjach – Dedovka, Marguška i Lalíky. Znajdują się tu nartostrady wszystkich trudności, więc idealne warunki na szusowanie znajdzie tu każdy: od początkujących do najbardziej zaawansowanych narciarzy. Oferta usług jest niezwykle zróżnicowana – szkoły i szkółki, przechowalnia, serwis nart, wypożyczalnia nart i sklep sportowy. Dla urozmaicenia szusowania można pożyczyć skifox lub doświadczyć podwyższonej adrenaliny na torze saneczkarskim, który jest największą atrakcją w ośrodku. Do dyspozycji jest niemal 14,5 km regularnie przygotowywanych tras – wszystkie są sztucznie naśnieżane. Liczba nartostrad wynosi 15, w tym 7 niebieskich (łatwych), 5 czerwonych (średnio trudnych), 2 czarne (trudne). Szusowanie po zmroku jest możliwe na oświetlonych nartostradach Košariská I (łatwa trasa, długość 1300 metrów) i Košariská II (umiarkowanie trudna, długość 1400 metrów). Transport zapewnia 4-osobowa kolej linowa w miejscowości DedovkaMiłośnicy narciarstwa biegowego również znajdą tu coś dla siebie. Zlokalizowano tutaj nieprzystosowane trasy biegowe – Stopa zdravia o długości 1, 3 i 5 km. Dostęp do wymienionych tras jest możliwy od górnej stacji kolejki krzesełkowej w miejscowości Dedovka.

NO TO JAK WAM SIE PODOBA??

Ja wracam jeszcze w tym sezonie a dla Was mam do wygrania podwójny voucher na caaałły dzień do Snowparadise Veľká Rača Oščadnica !! Powodzenia i ahoj!!

Podziękowania dla:

Żyliński Kraj Turystyczny,

Slovakia Good Idea,

Marta Zimanova, Bea Egriova, Patrik Matiscik

Fot: Monix FIlm, Bea Egriova, Jozef Golian – nanarty.info

Więcej na MonixTv baner MONIX
najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.