Śląskie


Położone w Górach Świętokrzyskich ponad dwustutysięczne Kielce, wraz z sąsiadującymi miejscowościami, stają się w ostatnich latach nowym minicentrum narciarskim, do którego chętnie przyjeżdżają amatorzy białego sportu, z pozbawionych gór miast centralnej polski, takich jak Warszawa, Łódź, Radom, Piotrków Trybunalski czy Kalisz.

Kompleks narciarski „Biały Krzyż” znajduje się w Szczyrku na malowniczo położonej Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) znanej również pod nazwą Biały Krzyż. Jest to jedno z najpiękniejszych zakątków w Beskidach gdzie najdłużej leży śnieg.

Bielsko-Biała to miasto malowniczo położone u stóp Beskidu Śląskiego i Małego, niedaleko Jeziora Żywieckiego. Miasto usytuowane jest na pograniczu polsko-czesko-słowackim i znajduje się na przecięciu odwiecznych tras komunikacyjnych, wiodących z południa na północ i z zachodu na wschód Europy.

Gmina Brenna położona jest 14 km w odległości od Skoczowa, 33 km od Bielska-Białej, 94 km od Katowic, 118 km od Krakowa, 167 km od Zakopanego i 370 km od Warszawy. Tworzą ją wsie: Brenna, Górki Małe i Górki Wielkie. Gmina graniczy z grzbietami górskimi: Błatnia (Błotny), Stołów, Trzy Kopce, Beskid Węgierski, z Przełęczą Karkoszczonką i Przełęczą Salmopolską.

Bytom jest jednym z najstarszych miast województwa śląskiego. Leży na południowo-zachodnim obszarze Wyżyny Śląskiej, nad rzeką Bytomką, w odległości ok. 15 km od centrum aglomeracji – Katowic.

Cieszyn, ponad trzydziestosześciotysięczne miasto, leży na Pogórzu Cieszyńskim, w pobliżu Bramy Morawskiej i jest największym przejściem granicznym w południowej Polsce.

Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu – ośrodek narciarski położony w Ustroniu w Beskidzie Śląskim na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m. Czantoria to najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego z najnowocześniejszą kolejką.

Gminę Czernichów tworzą wsie: Tresna, Czernichów, Międzybrodzie Żywieckie i Międzybrodzie Bialskie. Gmina położona jest w urokliwych zakątkach przełomu rzeki Soły, wśród gór i jezior, w najpiękniejszych obszarach makroregionu Beskidu Zachodniego, zwanego Beskidem Małym.

Trzy wsie Istebna, Jaworzynka i Koniaków tworzą górską gminę u styku trzech granic: polskiej, czeskiej i słowackiej, położoną na malowniczych zboczach Beskidu Śląskiego.

Gmina Jeleśnia położona jest w Beskidzie Żywieckim i częściowo w Beskidzie Makowskim. Tworzą ją miejscowości: Jeleśnia, Korbielów, Krzyżowa, Krzyżówki, Sopotnia Mała, Sopotnia Wielka, Mutne, Pewel Wielka, Przyborów.

Gmina Milówka położona jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w dolinie rzeki Soły, na wysokości  430-460 m n.p.m. przy pięknej turystycznej drodze Żywiec – Koniaków – Istebna – Wisła oraz przy drodze głównej relacji Bielsko Biała – Zwardoń – Czadca, a także przy szlaku kolejowym  Katowice – Żywiec – Bratysława.

Ośrodek narciarski Stóżek jest zlokalizowany w Beskidach, a konkretnie w Wiśle, 50 km od Bielsko-Białej, 95 km od Katowic oraz 140 km od Krakowa. Znajdują się tu liczne wyciągi, w tym wyciąg krzesełkowy. Wisła jest ładnym miasteczkiem, które proponuje liczne noclegi, turyści nie będą mieli więc problemu z zakwaterowaniem.

Pasmo Cieńkowa oddziela dolinę Białej Wisełki od doliny Malinki. Jego grzbietem przebiega żółty szlak turystyczny biegnący w kierunku Baraniej Góry lub Malinowskiej Skały oraz wygodne szlaki pieszo – rowerowe. Warto znaleźć się na Cieńkowie, aby podziwiać wspaniałe panoramy Beskidu Śląskiego i udać się na spacer lub dłuższą wędrówkę wygodnymi szlakami o skali trudności dostosowanej do Waszych oczekiwań, czy oddać się białemu szaleństwu.

Szczyrk to małe turystyczne miasteczko położone w wąskiej dolinie potoku Żylicy, pomiędzy Klimczokiem (1117 m n.p.m.) a Skrzycznem (1257 m n.p.m.). Zimą znane jako „narciarskie  Eldorado”, a w innych porach roku to wspaniałe miejsce do pieszych wędrówek oraz aktywnego wypoczynku.

Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji Śląskiej i Małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji.

Wisła to malownicza, otoczona górami miejscowość, usytuowana w samym sercu Beskidu Śląskiego. Właśnie tutaj bierze swój początek królowa polskich rzek – Wisła.

Ośrodek Narciarski Złoty Groń w Istebnej – kompleks narciarski położony w Istebnej w Beskidzie Śląskim nad rzeką Olzą, na północno-wschodnim zboczu Złotego Gronia (710 m n.p.m), niewysokieko wzniesienia ok. 500 m na wschód od Zagronia, na którego północnym stoku również istnieje ośrodek narciarski, Kompleks Zagroń Istebna.
najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.