Opis ośrodka
Arłamów został wybudowany w latach 60-tych XX wieku jako zamknięty ośrodek rządowy, dostępny jedynie dla najściślejszej elity ówczesnej Polski oraz ich gości. W Arłamowie politykowano, biesiadowano i polowano. Obecnym właścicielem obiektu jest Hotel Arłamów SA, dysponujący gruntami o powierzchni ponad 200 ha. W skład kompleksu hotelowego Arłamów wchodzi dawny obiekt Urzędu Rady Ministrów, który po modernizacji i generalnym remoncie przyjął nazwę – Rezydencja. Zupełnie nową inwestycją jest zaś czterogwiazdkowy Hotel ARŁAMÓW, połączony z Rezydencją podziemnym przejściem.
W kompleksie Arłamów znajdują się m.in.:
- 254 komfortowe pokoje (w tym 20 apartamentów)
- 3 restauracje, kawiarnia, bar i night club z kręgielnią oraz salą bilardową
- strefa SPA &Wellness z 14 gabinetami zabiegowymi, basenem wewnętrznym i zewnętrznym basenem termalnym, grotami śnieżnymi i lodowymi, saunami, banią ruską, jacuzzi, łaźniami parowymi, aloesowymi, osmańskimi i aromatycznymi oraz innymi atrakcjami
- kompleks konferencyjny o łącznej powierzchni niemal 4 tys. m2, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny i możliwość dzielenia sal
- kompleks sportowy z pełnowymiarową, wielofunkcyjną halą sportową, halą tenisową, salami do squasha, siłownią, salą fitness, strzelnicą sportową, ścianą wspinaczkową,
- pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim ze sztuczną murawą, boiskiem wielofunkcyjnym, 9-dołkowym polem golfowym z drivingrange i in.
- kompleks jeździecki ze stadniną koni i krytą ujeżdżalnią
- kompleks narciarski z 2 wyciągami i 3 trasami zjazdowymi oraz szkołą narciarską i wypożyczalnią sprzętu.
Ewenementem na skalę europejską jest własne lądowisko dla samolotów oddalone od Arłamowa o 14 km, zaś przy hotelu zlokalizowany został heliport. Wielkość i różnorodność infrastruktury oraz ogrom możliwości ofertowych czynią z Arłamowa największy i najciekawszy tego typu obiekt na Podkarpaciu, jeden z największych i najciekawszych w Polsce. Wyjątkowość Arłamowa podkreśla też jego położenie – na szczycie wzgórza (590 m n.p.m.), w otoczeniu lasów Puszczy Karpackiej, na granicy dwóch parków krajobrazowych, w izolacji od innych ośrodków ludzkich, w krajobrazie zachwycającym o każdej porze roku.
W skład Kompleksu Narciarskiego w Arłamowie, wchodzą:
- 2 wyciągi orczykowe (podwójne) o długości 400 oraz 500 metrów i łącznej przepustowości 2400 os/godz.
- 3 trasy narciarskie o długości: 400, 500 i 700 metrów
- “Pawilon na stoku”, w którym mieszczą się: szkoła narciarska posiadająca licencję SITN PZN, kasa biletowa, wypożyczalnia sprzętu, skiserwis, przechowalnia, bar oraz zaplecze socjalne i sanitariaty.
Trasa nr 1 (o dł. 400 m) - oznaczona na planie ośrodka kolorem zielonym, jest trasą łatwą, idealną wprost do nauki i pierwszych zjazdów na nartach lub desce snowboardowej.
Niewiele trudniejsza jest trasa nr 3 (o dł. ok. 700 m) - będąca łącznikiem pomiędzy dwoma wyciągami.
Trasa nr 2 (o dł. 500 m) - oznaczona jest kolorem czerwonym i przeznaczona jest dla tych, którzy pierwsze kroki na dwóch lub jednej desce mają już za sobą.
Odpowiednią warstwę śniegu na trasach, nawet przy umiarkowanych opadach naturalnych, zapewnia system sztucznego dośnieżania. Trasy wyrównywane i przygotowywane są ratrakiem, zaś jazdę po zmierzchu umożliwia sztuczne oświetlenie. Parking dla narciarzy – gratis.
Choć stok w Arłamowie ma wystawę południowo-zachodnią, a więc nasłonecznioną, to jednak dzięki swoistemu mikroklimatowi dobre warunki narciarskie utrzymują się tutaj przeciętnie od połowy grudnia do połowy marca. Czasem dłużej. Natomiast nasłonecznienie stoku powoduje, że jazda na nim posiada dodatkowy walor zdobycia pierwszej, wiosennej
opalenizny.